MOJE TEXTY

INDEX
FOTOGALERIE
TEXTY
VÝTVORY
RECENZE
KOMENTÁŘE
CESTOVÁNÍ
l
l
l
l
l
l
 
Fotografování
výklad

    V současné době se nabízí mnoho různých způsobů, jak trávit svůj volný čas. Máme na výběr ze širokého spektra činností - od sportu, malování nebo čtení až po výpočetní techniku. Podle mého názoru však není těžké si svůj koníček vybrat, ale mít trpělivost, vydržet u něj a neustále se zdokonalovat.
    Já se posledních několik měsíců věnuji pořizování a úpravě digitálních fotografií, jejichž kvalita přímo závisí na druhu fotoaparátu.
    U Sony DSC-P200, který vlastním, pro mě hraje hlavní roli nejen jakost snímků, ale také velikost přístroje, rozlišení a optika, rychlost zpracování dat, způsoby měření a ostření, ale také snímání videa v určitém rozlišení. Kombinací těchto vlastností získáte téměř dokonalý fotoaparát, který je snadno přenosný, nenápadný, rychlý při náběhu a pohotový při focení a který se mimo jiné dá také použít i jako FLASH disk (přenosný disk) na přenos dat z počítače. I přes tyto klady ale můžete najít několik chyb, jako je například chybějící stabilizátor obrazu či diktafon.
    Obecně však platí, že malé fotoaparáty jsou sice skladné a šikovné na přenos, ale pokud se vám chvějí ruce, měli byste mít ještě stativ (stojánek na fotoaparát). Naopak - čím větší přístroj, tím je stabilnější.
    Dříve ve fotografických přístrojích světelné paprsky procházely objektivem a působily na fotograficky citlivou vrstvu filmu nebo fotografické desky. Použitím zvláštní techniky a technologie bylo možné získat pozitivní obrázek přímo z přístroje (např. Polaroid). To, co bylo kdysi pro naše předky převratné, je pro nás nyní běžná záležitost.
    Výhodou digitálních fotografií je především jejich zpracování na počítači a možnost výběru těch nejlepších snímků ještě před vyvoláním, které trvá maximálně tři dny a je poměrně levné.
    K úpravě  je nezbytný výkonný počítač s dobrou grafickou kartou a patřičným softwarovým vybavením. K základním činnostem patří: formátování, úprava jasu, kontrastu, nasycení barev a v neposlední řadě provedení retuší. Vyvrcholením fotografových snah je následné pořízení klasických fotografií, vystavení snímků na webu (www.fotoalbum.cz) či jejich úprava do fotoknihy.
    Digitální fotoaparát se pro mě stal nezbytnu součástí mých výletů do přírody, rodinných oslav a dovolených. Moje záliba spočívá nejen v hledání vhodných příležitostí k focení, ale také v úpravě snímků, kterými se mohu pochlubit jiným lidem.
    Doufám, že vás můj výklad inspiroval k novému koníčku, který vás určitě zaujme na velmi dlouho.


Pramen:Malý encyklopedický slovník - Kolektiv autorů, vydala Academia v Praze roku 1972, str. 324
                www.fotoalbum.cz
                Sony DSC-P200 - Uživatelská příručka
MOJE TEXTY
Báje a mýty starých
Slovanů

Etikoterapie aneb...
Problematika stáří
Fotografování - výklad
O časopisu Lidé a Země
Kritika článku
Co s ním? - fejeton
Angina pectoris

Angličtina - témata
ŠKOLNÍ PRÁCE:
MIMOŠKOLNÍ TVORBA:
Bevacizumab
Klubko nití
Nejlepší dárek