Babiččino údolí
Česká Skalice, Ratibořice a okolí

Když se řekne Ratibořice, většina z nás si ihned vybaví starorůžový zámek, Boženu Němcovou a samozřejmě malebné Babiččino údolí - Staré bělidlo a mlýn, sochu babičky s dětmi i Viktorčin splav. To vše neodmyslitelně patří do míst, kam si mnozí z nás rádi uděláme výlet, avšak údolí jako takové je jen zlomek z příjemného kraje.
Každoročně začínáme svůj jednodenní výlet na náměstí v České Skalici, opravdu jen několik málo kilometrů od ratibořického zámku. Pro ty, kteří jsou zde poprvé a putují pouze za Babičkou, doporučuji prohlídku Barunčiny školy, nechybí ani Muzeum Boženy Němcové se stálou expozicí zahrnující dokumentaci života a díla Boženy Němcové.
Poměrně snadno se pěšky nebo i na kole dostanete stezkou z České Skalice nejprve k loveckému zámečku a po pár minutách i do parku a k zámku v Ratibořicích. Vzhledem k tomu, že jsem nikdy tuto budovu osobně nenavštívila, nemohu nijak doporučit nebo ohodnotit prohlídku interiéru, která se zde nabízí.
Při prohlídce parku určitě každého návštěvníka zaujmou velké skleníky, nedaleko nichž můžete naleznout i pravý domov Boženy Němcové, kterým nebylo Staré bělidlo, jak má mnoho z nás díky Babičce zafixováno, ale nyní již dost zchátralá vysoká a uvnitř navlhlá neprosluněná budova.
Stejně tak jako zámek i Staré bělidlo a mlýn si můžete prohlédnout uvnitř, zastávka u Viktorčina splavu může být příjemným zakončením Vašich toulek po nejvíce známé části Babiččina údolí.
Od Viktorčina splavu můžete pěšmo snadno pokračovat přes Bílý most směrem k Rýzmburskému altánu, na kole je pak příjemná vyjížďka lesem podél řeky Úpy přes Červený most do Červené Hory a zpět do údolí kolem Rýzmburského altánu; za Červeným mostem lze jet i dále lesem podél Úpy až do Havlovic.

Vlastní kouzlo Babiččina údolí pak ještě umocňuje provázení v kostýmech, které se každoročně v Ratibořicích koná.
Jsem si jistá, že v kraji Boženy Němcové se Vám určitě zalíbí, ať už jej navštívíte při "kostýmech", balonovém nebi nebo jen tak.
CESTOVÁNÍ

INDEX
FOTOGALERIE
TEXTY
VÝTVORY
RECENZE
KOMENTÁŘE
CESTOVÁNÍ
l
l
l
l
l
l
 
ZAHRANIČÍ:
MOJE CESTOVÁNÍ
TUZEMSKO:
Babiččino údolí
Železná Ruda a okolí
Hitlerovo "Orlí hnízdo"
a kraj pod Watzmannem
Národní parky
severní Dalmácie
Paříž a zámek Versailles
Turistika
v Solné komoře