MOJE TEXTY

INDEX
FOTOGALERIE
TEXTY
VÝTVORY
RECENZE
KOMENTÁŘE
CESTOVÁNÍ
l
l
l
l
l
l
 
Klubko nití

Lidský život - jedno velké klubko nití - tak snadno propletitelných, ale zároveň obtížně rozmotatelných, slabých i silných, bílých i pestrobarevných, zkrátka nitek všeho druhu.

Mnohdy se v jednu chvíli zamýšlíte nad tím, jak je obtížné zaplést či snad jen přiblížit svoji životní nitku k něčí naprosto cizí, jindy se nitky propojí zcela nečekaně a náhodně, úžasně a nezapomenutelně, zanechají po sobě milé vzpomínky a vy si říkáte: "Kvůli tomuhle stojí za to žít!"

Vzácně může vzniknout i uzlík - zprvu mnohdy snadno zničitelný, později čím dál pevnější s narůstajícím přátelstvím. Nitky dvou náhodně sešlých životů už chtě nechtě jdou pospolu a vzájemně se více či méně ovlivňují, může dojít i k tomu, že se jedna stává závislá na druhé - ať už přímo, nebo nepřímo na nejrůznějších známkách náklonnosti, které jistá osoba jakýmkoliv způsobem vysílá.

Typickým příkladem jsou vztahové záležitosti. Začíná to zcela plíživě a nenápadně. Zkrátka někoho potkáte - někoho, kdo vás někdy ani na první pohled nezaujme, řeknete si snad i "S tímhle člověkem nebudu asi nijak zvlášť komunikovat…", ale pak se náhlým řízením Osudu Vaše životní nitky nejprve dotknou při prohození prvních slov, popřípadě lehce propletou se společně stráveným časem. Najednou zjišťujete - mýlil/a jsem se v úsudku. A právě v tu chvíli nastane ovlivňování. Jakákoliv výměna názorů na libovolné téma podněcuje opačnou stranu k přemýšlení a k oponování či souhlasu, vyjádření svého stanoviska. Tehdy se často náhodně propletené nitě opět rozpletou a pokračují ve své životní cestičce dál, někdy naopak ovlivní jedna druhou natolik, že si začínáte myslet: "A my se známe jen pár minut/hodin? Je to jako celý život…"

Po vzájemném ovlivňování ale musí nevyhnutelně dojít ke krátkému či úplnému odloučení - čas vymezený pro Vaši konverzaci, pro pletení se druhému člověku do života, je pryč - ať už jsou to minuty, hodiny či dny. Vaše šance poznat někoho druhého je u konce a vy se ptáte: "Ozve se ještě někdy?"

Chvilku trpíte abstinenčními příznaky a - řečeno po anglicku - "čekujete" všechna kontaktní místa, která jste poskytli - netrpělivě kontrolujete mobilní telefon, sledujete všechny svoje e-mailové schránky - pravda, druhé straně jste poskytli jen jednu, ale co kdyby se nějak důmyslně dostala i k ostatním - chodíte častěji vybírat poštu, vyzvídáte na společných známých (pokud některé máte) a podobně tak dlouho, dokud je to únosné.

Někomu trvá prozření - "neozve se" týden, jinému déle, výjimečně ale dojde k perfektnímu zvratu - vaše životní nitka ovlivnila toho druhého natolik, že si vyhledal váš kontakt. A i přesto, že se snažíte myslet jen na to, že se jedná pouze o kamaráda, Vás tento fakt nesmírně potěší stejně jako každodenní oznámení o novém e-mailu ve Vaší schránce. NĚKOMU na Vás totiž záleží - aspoň natolik, aby se obtěžoval naškrábnout pár řádků.

Těžko říci, jestli Vy ovlivňujete toho druhého, jisté ale je, že on ovlivňuje Vás. Důkazem mohou mnohdy být opětovné projevy závislosti - kontrola mailu i mobilu, neustálé kladení si otázek jako: "Proč sakra ještě nenapsal?", "Jak mě vlastně bere?" nebo jen prosté konstatování při jakékoliv "mailové" přestávce: "Kašle na mě!" Zamotáváte se víc a víc, už je z toho pěkná šmodrchanice a největší problém je, že zatímco jste Vy těmi uvnitř, ten druhý bývá ve většině případů úplně v pohodě, nevědom si toho, co způsobil, vně celého klubka…

Neříkejte, že se snad poznáváte! Dočetli jste až sem a zamýšlíte se nad celou tou hloupostí s klubky a nitěmi, partnerskými i přátelskými vztahy a životem vůbec, analyzujete sami sebe nebo snad nadáváte na mě a moje nesmyslné myšlenkové pochody a že jsem Vás okradla o čas, který jste místo čtení tohoto článku mohli věnovat něčemu pro Vás potřebnějšímu? Chybí Vám závěrečná rada či poučení? Ať už je to jakkoliv, jedno je zřejmé, moje nit se na pár chvil připletla k té Vaší a zdali ji nějak dlouhodobě ovlivní, je už jen na Vás, milí čtenáři.

A co dodat na závěr? Je to velmi jednoduché - zaplétáme se, protože se chceme zaplést a každý musí uznat, že pokud pocit štěstí - ať už opodstatněný či jen vyvolaný falešnou iluzí, fabulací v naší hlavě - trvá, je všechno naráz lepší.

MOJE TEXTY
Báje a mýty starých
Slovanů

Etikoterapie aneb...
Problematika stáří
Fotografování - výklad
O časopisu Lidé a Země
Kritika článku
Co s ním? - fejeton
Angina pectoris

Angličtina - témata
ŠKOLNÍ PRÁCE:
MIMOŠKOLNÍ TVORBA:
Bevacizumab
Klubko nití
Nejlepší dárek