Železná Ruda a okolí

V rámci poznávání krás naší republiky jsme se letos rozhodli pro menší "dovolenou" (dá-li se tomu tak říkat) na Šumavě, konkrétně v Železné Rudě, kde jsme se ubytovali v klidném malém hotelu uprostřed lesů - Grádlu.

Samotnou Železnou Rudu bych charakterizovala jako střední (pro někoho možná už velké) turistické středisko tvořené převážně nejrůznějšími penziony a hotely, téměř mi přišlo, jako kdyby zde nemohl bydlet nikdo, kdo by nepronajímal. Jelikož jsme se nacházeli blízko německých hranic, cedule "Zimmer frei" byly doslova na každém kroku.
Pokud nepatříte mezi ty, kteří musí objevovat krásy okolní krajiny a plánujete trávit svůj čas převážně v Rudě, určitě se zde nudit nebudete. Nabízí se vám procházka po celém městě, kterému dominuje zvláštní, ale velmi milý kostelík, lze navštívit i muzeum motocyklů, bowling, lanové centrum nebo též varnu železnorudského piva v hotelu Belvedér. Samotný hotel Grádl umožňuje návštěvu muzea pivovarnictví a strašidelné knajpy, obojí v prostorách grádelského sklepa.Samozřejmě ve středisku nechybí ani lanovky na šumavské vrchy Špičák či Pancíř, které nám nabízejí nádherné pohledy do okolí, milovníci adrenalinových sportů si mohou zapůjčit kola a pustit se do bike crossu.

Z přírodních krás byste si určitě neměli nechat ujít výlet na železnorudská jezera - Čertovo a především Černé - obojí ledovcového původu.

Černé jezero - největší a zároveň nejníže položené ze všech šumavských jezer - vás bezesporu na první pohled okouzlí, snad i proto využívají někteří turisté jeho klidu k příjemné procházce po jeho břehu, zastavení se a tichému zamyšlení. Zrána temná a po východě slunce krásně azurová voda vás upoutá už od první chvíle, kdy jezero spatříte z příjezdové cesty a je velmi pravděpodobné, že budete odcházet jen velmi neradi.
Přístup k Černému jezeru je po vyasfaltované stezce opravdu snadný, cesta je oproti té k Čertovu vhodná pro cyklisty.

Od Černého jezera máte možnost pokračovat dál k 13m vysokému vodopádu Bílá Strž a odtud zpět k Černému a následně Čertovu jezeru.

Cesta k Čertovu od Černého vede vcelku prudkým kamenitým svahem, na jehož konci následuje příjemná poštěrkovaná silnice, ze které však musíte po několika stech metrech odbočit na lesní turistickou stezku vedoucí po kamenech a hlavně obrovských kořenech. Tato cesta není vhodná pro cyklisty - jak jsme se dozvěděli na jejím konci u našeho cíle - avšak není zcela nemožné ji s kolem absolvovat. Nám se to povedlo, i přes to, že jsme náš "dopravní prostředek" museli po většinu cesty nadnášet.

Čertovo jezero se mi oproti Černému nezdálo tolik turisticky vyhledávané, je divočejší, v celku temné a pohled na něj se nám naskýtá převážně z místa odtoku jeho vody, nezpozorovala jsem ani žádnou stezku vedoucí po jeho břehu, jak tomu bylo u jezera Černého. I přesto, že je přístup k němu trochu komplikovanější, se však domnívám, že by nemělo chybět v seznamu míst, která byste měli na Železnorudsku vidět.

Další zastávkou v putování po Železnorudsku může být například vodní nádrž Nýrsko, jejíž zatopená plocha tvoří 148,4 ha, Hamry (Kollerův kostel), nejvýše položené a nejmenší šumavské jezero Laka nebo jakýkoliv z místních vrcholků, na které snadno vyjedete lanovkou - v případě Pancíře nepříliš stabilní jednosedačkovou, na Špičák čtyřsedačkovou.

Pokud se rozhodnete pro širší objevování krás Šumavy, doporučuji výlet na slatě - Jezerní (blízko Horské Kvildy) a Chalupskou (v blízkosti Svinné Lady), v jižních Čechách pak návštěvu Lipna, Jindřichova Hradce s úzkokolejkou nebo Českého Krumlova.

Dovolená v těchto končinách vás - co se týče přírodních krás - podle mého názoru rozhodně nezklame a umožní vám oprostit se aspoň částečně od všedních starostí.


CESTOVÁNÍ

INDEX
FOTOGALERIE
TEXTY
VÝTVORY
RECENZE
KOMENTÁŘE
CESTOVÁNÍ
l
l
l
l
l
l
 
ZAHRANIČÍ:
MOJE CESTOVÁNÍ
TUZEMSKO:
Babiččino údolí
Železná Ruda a okolí
Hitlerovo "Orlí hnízdo"
a kraj pod Watzmannem
Národní parky
severní Dalmácie
Paříž a zámek Versailles
Turistika
v Solné komoře